Tak NORMOLAX REGULAR o tym trzeba poczytać

Powiedzmy, że NORMOLAX REGULAR to jeden z tych produktów o których się raczej nie pisało. Opiszmy go na tych łamach. Owa specyfikacja nie powinna być długa.
Układ pokarmowy to system połączonych funkcjonalnie narządów służących do dostarczania odpowiedniej ilości tlenku wodoru i składników energetycznych.
  Skład
Błonnik pszeniczny (Nutrioza) (40%), len mielony odtłuszczony (22,7%), inulina (20%), proszek jabłkowy (10%), luski nasion babki jajowatej (5%), aromat (lecytyna sojowa), kwas cytrynowy – regulator kwasowości.
  Sposób użycia
1-2 łyżeczki dziennie – spożywać bezpośrednio albo wypić po zmieszaniu z zimnym albo gorącym płynem, najlepiej na pół godziny przed posiłkiem. Każda porcję należy popić szklanką płynu (wody, soku albo mleka).
  Działanie

Nutrioza (błonnik pszeniczny) w naturalny sposób pomaga walczyć z zaparciami, ułatwiając utrzymanie regularnego cyku wyprożnień. Wspomaga przemianę materii, zmniejsza uczucie głodu, dzieki czemu ułatwia proces odchudzania.
Łuski nasion babki jajowatej zwiększajac swoją objętość w jelitach pobudzają perystaltykę jelit, dzięki czemu wpływają korzystnie na naturalny rytm wypróżnień.
Inulina (blonnik z cykorii) o właściwościach prebiotycznych wspomaga regularność wypróżnień. Wpływa korzystnie na florę bakteryjną przewodu pokarmowego i przyczynia się do zachowania naturalnej odporności organizmu.
Len dostarcza organizmowi błonnika wpływajacego korzystnie na metabolizm tłuszczów w organizmie i prawidłową przemianę materii. Powoduje uczucie sytości. Zawiera substancje śluzowe, które powlekają i osłaniają przewód pokarmowy.
Produkt może być stosowany codziennie. Nie przyzwyczaja organizmu i ma niską zawartość kalorii /22,3 kcal na dzienna porcje produktu/.

  Opis

NORMOLAX REGULAR – pomaga zapobiegać zaparciom i osłania przewód pokarmowy.
Normolax regular to:

Wysoka zawartość błonnika i cennych dla zdrowia prebiotykow,

Duża wygoda stosowania jedynie 1-2 łyżeczki dziennie.

Ekonomiczne opakowanie – aż na 18 dni.

Bogaty skład i wyjątkowy smak zielonego jablka

System pokarmowy można wypowiedzieć składa się z zróżnicowanych części składowej : jelit, wątroby, żołądka, i trzustki, które należycie wypełniają rolę. rawienie wiekszości rodzajów pożywienia, rozpoczęte w żoładku, trwa od 12 do 24 godzin. To także sporo czasu, ważne więc, aby nie obciążać nadmiernie układu pokarmowego, objadajac sie na noc. Znane przysłowie nakazuje śniadanie jeść samemu, obiad z przyjacielem, a kolację oddać wrogowi – i słusznie, oni wszyscy bowiem znamy objawy poźnego objadania się w nocy: bóle żołądka, wątroby, opuchnieta wizerunek następnego dnia. Najlepiej nie jeść dwie, trzy godziny przed snem. Żeby rozpocząć proces trawienia, nasz żołądek wytwarza dość stężony kwas solny – jak to także zatem możliwe, że nie jesteśmy poparzeni od wewnątrz? Ściany żołądka chroni specjalna wyściółka: śluzówka. A my chetnie a bezmyślnie niszczymy ją niemal codziennie – śluzówce nie sluży ani silna herbata, ani kawa, ani również ostre przyprawy czy może alkohol (nawet niskoprocentowy). Zażywane w nadmiarze środki leczenia – szczególnie przeciwbólowe, dostępne przecież tak latwo, którymi faszerujemy się bez opamiętania – mają szczególnie zły wpływ na tę ochronną warstwę żołądka.
System pokarmowy spełnia ważną rolę w organiźmie. Bez niego zabrakłoby energii. Przełyk może być narządem w kształcie rury o długości ok. 25cm, może być zaopatrzony w ścianki mięśniowe, ktorych rola polega na transportowaniu pożywienia z gardła do żoładka. Także wówczas, kiedy nie spożywamy pokarmu, proces połykania powtarza się nieprzerwanie – polykamy ślinę średnio 70 razy na godzinę w stanie aktywności i ok. 10 razy na godzinę podczas snu. Ciągnie się on od gardla, przemierza jame piersiowa, przechodzi poprzez przeponę i w jamie brzusznej uchodzi do jamy żołądkowej. Przelyk (łac. esophagus, oesophagus, nosiciel pokarmow) – może być przewodem mięśniowo-błoniastym o podłużnym przebiegu; łączy gardło z żołądkiem. Czynność przełyku polega na transporcie pokarmu z gardła do żoładka. Ściana przełyku nie ma zdolności wchłaniania pokarmu ani trawienia.

Dodaj komentarz