Bezceremonialnie wręcz KREON 10 chyba warto spróbować, a może nie?

Często nie pisze się o KREON 10. I to nie musi dziwić, bo bywają sympatyczniejsze informacje. Jednak w tym miejscu uczynimy wyjątek od tej reguły i poruszymy ten chyba interesujący temat.
Układ pokarmowy to układ połączonych ze sobą organów służących do przekazywania ustrojowi odpowiedniej ilości wody i substancji odżywczych.
  Skład
1 kapsułka Kreonu 10 000 zawiera substancje czynne: – 10.000 jednostek F.I.P lipazy – 8.000 jednostek F.I.P amylazy – 600 jednostek F.I.P proteaz w postaci minimikrosfer odpornych na działanie soku żołądkowego. (1 j. F.I.P = 1j. Ph.Eur.) Substancje pomocnicze: Macrogol 4000, ciekla parafina, ftalan metylohydroksypropylocelulozy, dimetikon 1000, ftalan butylu, żelatyna, czerwony tlenek żelaza E 172, czarny tlenek żelaza E 172, żółty tlenek żelaza E 172, dwutlenek tytanu E 171.
  Dawkowanie i sposob podania
Dawkowanie może być związane z indywidualnymi potrzebami i zależy od cieżkości dolegliwości i składu diety. O ile lekarz nie zaleci inaczej u dorosłych (również w podeszlym wieku) i u dzieci: początkowo podaje się jedną albo dwie kapsułki z każdym głównym posiłkiem i jedną kapsułke z każdą przekąską. Doświadczenie kliniczne wskazuje, że skuteczna dawka dzienna może wynosić od 5 do 15 kapsułek. Kapsułki leku należy połykać w trakcie posilków popijając odpowiednia ilościa płynów (np. ok. 100 ml). Należy brać 1 albo 1/3 całkowitej dawki na początku posiłku, pozostałą pewna część w trakcie. Kapsułki i minimikrosfery należy przyjmować w całości, bez gryzienia albo żucia. Małym dzieciom albo osobom, którym połykanie sprawia duże trudności, można otworzyć kapsułkę i dodać jej zawartość (minimikrosfery) do pożywienia nie wymagajacego żucia albo dając do popicia płyn. Mieszanina leku z pożywieniem albo plynem powinna być przyjęta natychmiast i nie powinna być przechowywana. Gryzienie albo żucie minimikrosfer podobnie jak dodanie minimikrosfer do pożywienia o pH większym niż 5,5 niszczy ochronną otoczkę dojelitowa. Dla dzieci z mukowiscydozą zgodnie z zaleceniami Polskiej Grupy Roboczej Mukowiscydozy średnio 2000 – 6000 jednostek FIP lipazy/kilogram masy/ciała/dobę. Nie przekraczać maksymalnej dawki 10 000 jedn. FIP lipazy/kg masy/ciała/dobę.
  Dzialanie niepożądane
Działanie niepożądane związane z przyjmowaniem leku występują rzadko. (poniżej 1%). Najczęściej są to: biegunka, zaparcia, dyskomfort w nadbrzuszu, nudności zmiany skórne. Biorąc pod uwagę fakt występowanie u pacjentów objawów zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki i często przyjmowanie innych leków, nie ma pewności czy może wystąpienie działania niepożądanego może być wynikiem działania pankreatyny. U pacjentów chorych na mukowiscydozę stwierdzono występowanie powiklania w postaci zwężenia okolicy krętniczo-kątniczej i okrężnicy wstępującej, które zwiazane było m.in. z przyjmowaniem dużych dawek niektórych wysokoskoncentrowanych preparatów pankreatyny. Bo przyczyna tego powikłania nie może być w pełni wyjaśniona, w przypadku pojawienia sie dolegliwości sugerujących możliwość wystąpienia tego typu powiklania należy zasięgnąć porady lekarza. Szczególnie w przypadku pacjentów, u których wystąpiła: niedrożność smółkowa, zespół krótkiego jelita, dolegliwość Leśniowskiego-Crohna.
  Interakcje
Nie stwierdzono wystepowania interakcji z innymi lekami jak też innych form interakcji.
  Ciąża i okres karmienia
Z powodu braku dokładnych informacji dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku w ciąży i podczas karmienia piersia specyfik może być przyjmowany poprzez kobiety cieżarne albo karmiące matki jedynie wtedy, kiedy korzyść dla matki przewyższa potencjalne zagrożenie dla płodu.
  Ostrzeżenia
Kapsułki i minimikrosfery należy przyjmować w całości, bez gryzienia albo żucia. Mieszanie z pożywieniem o pH większym niż 5,5 może doprowadzić do rozpuszczenia osłonki dojelitowej i w efekcie do wcześniejszego uwolnienia enzymów trzustkowych i utraty ich aktywności, a również do podrażnienia blony śluzowej jamy ustnej.
  Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, wczesny etap ostrego zapalenia trzustki.
  Wskazania
Kreon 10 000 może być wskazany w leczeniu zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki spowodowanej:
mukowiscydozą,
przewlekłym zapaleniem trzustki,
wycięciem całkowitym trzustki (pankreatektomia),
całkowitym albo częściowym wycięciem żołądka (resekcją żoładka – Billoroth I/II),
zwężeniem przewodu trzustkowego na skutek nowotworu (np. trzustki albo przewodu żólciowego wspólnego).

Uzupełnianie niedoboru enzymów trzustkowych może być przydatne w leczeniu późnego etapu ostrego zapalenia trzustki i niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki u osób w podeszłym wieku.
  Opis działania
W przypadku braku albo zmniejszenia wydzielania enzymów trzustkowych (< 10% normy) konieczne może być uzupełnienie niedoborów. Doustnie przyjmowane enzymy trzustkowe są niezbędne w celu prawidłowego trawienia i wchłaniania skladników pokarmowych. Lipaza trawi tłuszcze, amylaza weglowodany, a proteazy bialka. Dzięki formie MUD (Multi Unit Dose), uwolnione liczne minimikrosfery z preparatu Kreonu 10 000 mieszają się równomiernie z treścią pokarmowa w żołądku. Wszystkie minimikrosfery są pokryte powłoką odporną na działanie soku żoładkowego i chroniącą enzymy przed dezaktywacją. Dzięki właściwej wielkości minimikrosfer, przechodza one poprzez odźwiernik wraz z treścia pokarmową w trakcie żołądkowo-jelitowej fazy trawienia.
System pokarmowy sklada się z zrożnicowanych fragmentów : jelit, wątroby, żołądka, i trzustki, które właściwie odgrywają rolę. Wiadomo, że dbajac o żoładek, unikniemy wielu cierpień spowodowanych jego złym funkcjonowaniem. Szczególnie teraz, po Świętach Bożego Narodzenia, a przed sylwestrową nocą, należy szczególnie zadbać o to, by żołądka nie przeciażać zbytnio pożywieniem. Ból brzucha może być jednym z najczęściej zglaszanych problemow w gabinetach lekarskich. Trudny do zniesienia ból może skutecznie sparaliżować nasze plany, a czasem wymusić rezygnację z codziennych czynności.
System pokarmowy spełnia ważną funkcję w organiźmie człowieka. Bez niego zabrakłoby pokarmu. Przełyk może być narządem w ksztalcie rury o długości ok. 25cm, może być zaopatrzony w ścianki mięśniowe, których rola polega na transportowaniu pożywienia z gardła do żoładka. Także wówczas, kiedy nie spożywamy pokarmu, proces połykania powtarza się nieprzerwanie – połykamy śline średnio 70 razy na godzinę w stanie aktywności i ok. 10 razy na godzinę podczas snu. Ciągnie się on od gardła, przemierza jamę piersiową, przechodzi poprzez przepone i w jamie brzusznej uchodzi do jamy żoładkowej. Przelyk (łac. esophagus, oesophagus, nosiciel pokarmów) – może być przewodem mięśniowo-błoniastym o podłużnym przebiegu; łączy gardło z żołądkiem. Czynność przelyku polega na transporcie pokarmu z gardła do żołądka. Ściana przełyku nie ma zdolności wchłaniania pokarmu ani trawienia.

Reklamy

One thought on “Bezceremonialnie wręcz KREON 10 chyba warto spróbować, a może nie?

  1. Co trzeba wiedzieć o chorobach układu pokarmowego? Dolegliwość refluksowa pojawia się przy cofaniu kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Wywołuje to rownież uszkodzenie i zapalenie błony śluzowej tego narządu i pojawienie sie dolegliwości (głównie zgagi). Bezpośrednią przyczyną refluksu (cofania się) może być niewydolność mieśniowego zwieracza dolnego przełyku, który w warunkach prawidłowych nie pozwala na przejście kwaśnej treści pokarmowej z powrotem w kierunku jamy ustnej. Kiedy cierpiny na choroba układu pokarmowego, wówczas istotna może być dieta. Zespół jelita drażliwego polega na pojawianiu się u pacjenta bólów brzucha, wzdęć, biegunki na zmiane z zaparciami bez uchwytnej przyczyny. Jakie są zalecenia dietetyczne w tej chorobie? Czy może skutecznia dieta rzeczywiście pomoże złagodzić objawy? W zależności od typu zespolu jelita drażliwego, z jakim mamy do czynienia, można zastosować wypróbowaną dietę. U osób z postacią zaparciową bardzo dobrze dziala skutecznia dieta z duża zawartością błonnika. Przede wszystkim poleca się im spożywanie owsa i jęczmienia i owocow: moreli, wiśni, śliwek, bananów i grejpfrutów. W postaci biegunkowej wskazana może być skutecznia dieta ubogoresztkowa.Ponadto, posiłki powinny być regularnie przyjmowane i skladać się z niewielkich porcji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s